SZKOLNA LIGA ZADANIOWA

Drodzy Uczniowie!

Oto drugi w II semestrze etap Szkolnej Ligii Zadaniowej. Czytelne rozwiązania przekazujemy do 5 maja 2023r. do pani Marty Krzyżanowskiej (sala 8) lub swojego nauczyciela matematyki.

KLASA IV, V

1. Bartek i Igor mieli po 25 kredek. Bartek oddał Igorowi 3 kredki. O ile kredek więcej od Bartka ma teraz Igor?
  2. Biała serweta świąteczna ma kształt prostokąta. Jeden bok ma 5 dm długości, a drugi jest od niego o 20 cm krótszy. Pani Basia chce ją obszyć różową tasiemką. Ile centymetrów tasiemki potrzebuje do obszycia?
  3. Kasia miała 135 zł. Kupiła 3 takie same zestawy prezentowe i zostało jej 15 zł. Ile kosztował jeden zestaw prezentowy?
  4. Prostokąt ma długość 6 cm, a jego szerokość jest dwa razy mniejsza. Jaką długość ma bok kwadratu o polu dwa razy większym niż pole tego prostokąta?
  5. Trójkąt równoramienny narysowany w skali 1:4 ma obwód 40 cm. Rzeczywista długość podstawy wynosi 40 cm. Oblicz rzeczywistą długość ramion tego trójkąta.

KLASA VI, VII

1. Rowerek dziecięcy kosztował pod koniec wakacji 600 złotych. We wrześniu obniżono jego cenę o 10%, a w październiku o 20%. O ile złotych obniżono cenę rowerka we wrześniu, a o ile jeszcze w październiku?
  2. Mateusz i Robert kupili w środę 16 jajek w cenie 0,49 zł za każde. W czwartek Iza kupiła również 16 jajek, ale w promocji po 0,29 zł za sztukę. O ile więcej za jajka zapłacili chłopcy?
  3. Jak długo musi biec gazela z prędkością 80km/h, aby pokonać odległość 2km?
  4. Z pięciu jednakowych sześcianów o krawędzi 2 dm zbudowano prostopadłościan. Oblicz objętość tego prostopadłościanu.
  5. Ania i Basia malują pisanki. Mają ich już 47. Ania pomalowała o 35% więcej niż Basia. Ile pisanek pomalowała każda z dziewczynek?

KLASA VIII

1. Długość jednego boku kwadratu zwiększono o 2 cm, a drugiego zmniejszono o 2 cm. Czy pole otrzymanego prostokąta jest większe czy mniejsze od pola kwadratu i o ile?
  2. Oblicz długość wysokości opuszczonej na przeciwprostokątną w trójkącie prostokątnym o przyprostokątnych długości 16 cm i 12 cm.
  3. Pan Zenon wpłacił do banku 1200 zł na lokatę roczną o oprocentowaniu 4 % w skali roku. Jaki będzie stan jego oszczędności po 2 latach, jeśli w tym czasie nie będzie wypłacał ani wpłacał żadnych pieniędzy i oprocentowanie się nie zmieni?
  4. Za bluzę, która przed podwyżką kosztowała 50 zł, dziś zapłacimy 60 zł. O ile % podwyższono cenę bluzy?
  5. Właściciele trzech sklepów o powierzchniach: 300 m2, 150 m2, 50 m2 zakupili wspólnie maszynę do sprzątania za 3500 zł. Koszt podzielili proporcjonalnie do powierzchni sklepów. Ile zapłacił właściciel największego sklepu?
Data dodania: 2023-04-20 09:30:55
Data edycji: 2023-04-20 09:31:20