CELE I ZADANIA ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH W ŚWIETLICY

Celem głównym  świetlicy szkolnej jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki, odpowiednich warunków do odpoczynku i relaksu, działalności kreatywnej, twórczej, rozwijania zainteresowań oraz zaspokojenie potrzeb rozwoju dziecka.

Cele szczegółowe to:

1. Wdrażanie dzieci do zabawy z zachowaniem zasad wspólnej współpracy w zespole.
  2. Tworzenie warunków do kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu.
  3. Współudział dzieci w planowaniu i organizowaniu zajęć.
  4. Rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody, rozumienie konieczności dbania o środowisko przyrodnicze.
  5. Rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni poprzez różne formy działalności artystycznej
  6. Integrowanie działań wychowawczych świetlicy i rodziny.
  7.  Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
  8. Wdrażanie do posługiwania się poprawną polszczyzną.
  9. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za mienie cudze i własne.
  10. Rozwijanie poczucia opiekuńczości w stosunku do młodszych i słabszych oraz szacunku do ludzi starszych i niepełnosprawnych.
  11. Zachęcanie rodziców do działań na rzecz świetlicy i szkoły.
  12. Edukacja regionalna. Dziedzictwo kulturowe w regionie- tradycje, obrzędy.
  13. Wdrażanie nawyków zdrowego stylu życia.

Zadania:

1. Zapewnienie wychowankom opieki w godzinach ustalonych w porozumieniu z rodzicami.
  2. Wytworzenie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem.
  3. Opieka, pomoc, rada w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności.
  4. Rozwijanie empatii i kreatywności, twórczej inwencji.
  5. Organizowanie odpoczynku czynnego, ruchu.
  6. Uczestnictwo w zajęciach świetlicowych, relaksacyjnych, plastycznych, ruchowych.
  7. Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczenie okazji do różnorodnych ekspresji.
  8. Umożliwienie korzystania ze szkolnej stołówki.
  9. Stała, systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
  10. Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego.
  11. Rozwój zainteresowań czytelniczych.
  12. Organizowanie pomocy uczniom w nauce i odrabianiu zadań domowych.
  13. Organizowanie odpoczynku i relaksu zapewniającego prawidłowy rozwój uczniów, w tym na świeżym powietrzu.
  14. Kształtowanie właściwych postaw i kontaktów interpersonalnych.
  15. Prowadzenie zajęć promujących zdrowy tryb życia, przeciwdziałający agresji i przemocy.

REGUŁY  ZACHOWANIA  SIĘ W  ŚWIETLICY

1. Po skończonych zajęciach idziemy do świetlicy.
  2. Wchodząc do świetlicy witamy się.
  3. Po wejściu do sali odkładamy tornistry i worki w wyznaczone miejsce i zgłaszamy swoją  obecność wychowawcy.
  4. W świetlicy nie chodzimy w okryciach wierzchnich i czapkach (zostawiamy je w szatni)
  5. W świetlicy chodzimy w zmienionym obuwiu-sala świetlicowa jest naszym drugim domem.
  6. Nie opuszczamy sali bez wiedzy i zgody wychowawcy.
  7. Zachowujemy się bezpiecznie.
  8. Bawimy się wspólnie i grzecznie.
  9. Dbamy o porządek w sali.
  10. Nie biegamy po sali i korytarzach.
  11. Mówimy umiarkowanym głosem.
  12. W stosunku do siebie pozostajemy koleżeńscy, uczynni, mili, życzliwi i uprzejmi.
  13. Często używamy zwrotów grzecznościowych i ,,czarodziejskich słów”: proszę, dziękuję, przepraszam.
  14. Posiłki spożywamy siedząc przy stoliku.
  15. Z każdym problemem i w każdej sytuacji zwracamy się śmiało o pomoc do nauczyciela.
  16. O świetlicę i zabawki dbamy jak o swoje własne: wykorzystujemy zabawki zgodnie z ich przeznaczeniem, sprzątamy po sobie, szanujemy zabawki, gry i inne rzeczy z których wszyscy korzystamy.
  17. Nie bawimy się telefonem komórkowym, przechowujemy go w plecaku (telefon może być włączony).

WEWNĘTRZNY REGULAMIN ŚWIETLICY

1. Uczeń przychodzący do świetlicy zgłasza się do nauczyciela świetlicy.
  2. Uczeń ma obowiązek informowania nauczyciela świetlicy o każdorazowym nawet krótkotrwałym oddaleniu się.
  3. Uczeń ma prawo uczestniczyć we wszystkich zajęciach organizowanych przez nauczyciela świetlicy.
  4. Świetlica czynna jest od godziny 6:30 do 17:00. Uprzejmie prosimy o punktualność związaną z odbieraniem dzieci i nie przedłużanie czasu pracy świetlicy.
  5. Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej mają obowiązek szanować i dbać o wyposażenie świetlicy. Za umyślne, wynikłe z nieprzestrzegania umów zniszczenie przez dziecko sprzętu, zabawek i innych rzeczy wchodzących w skład wyposażenia świetlicy odpowiadają rodzice.
  6. Wszelkie sytuacje związane z wychodzeniem i odbieraniem dzieci ze świetlicy oraz wszelkie zmiany prosimy przekazywać pisemnie.
  7. W sytuacji, gdy dziecko będzie odbierała inna osoba niż podana w karcie zgłoszeń należy dostarczyć pisemne oświadczenie z dokładną informacją, czy jest to jednorazowa sytuacja, czy też zmiana na stałe.
  8. Prosimy, aby pamiętać o czytelnym podpisywaniu oświadczeń, o pisaniu właściwych dat i dokładnej godziny, szczególnie dotyczy to samodzielnych wyjść dziecka do domu.
  9. Nie wypuszczamy dzieci na żadną prośbę telefoniczną ani w przypadku informacji słownej samego dziecka lub innej osoby.
Data dodania: 2022-11-14 19:21:30
Data edycji: 2022-11-14 19:22:11