Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. Szczególnie dzieci i rodzice, którzy mają za sobą kolejny trudny rok częściowo zdalnej nauki i pracy, wymagającej trochę więcej poświęceń i wyrzeczeń niż normalne zajęcia stacjonarne. Okres wakacyjny to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Wielu z nas wyjeżdża na urlopy, a dzieci również na kolonie czy obozy. Niektóre pociechy spędzą ten czas na półkoloniach lub na innego typu organizowanych zajęciach. Będzie zapewne też grupa dzieci, która większość czasu spędzi w domu, bawiąc się na dworze, nad wodą czy w lesie. Ale na pewno wszystkie dzieci bez wyjątku chętnie zrobią z rodzicami coś innego, niż na co dzień – coś radosnego, ekscytującego, bez troski o efekt, za to z radością z przeżywania wspólnych chwil. Ważne jest, aby przede wszystkim był to dla każdego z nas wypoczynek bezpieczny. Często zdarza się, że korzystając z wolnego czasu zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warto jednak je sobie przypomnieć i zapoznać z nimi dzieci, aby ten czas odpoczynku był jak najbardziej udany i bezpieczny.

Najważniejsze zasady dla rodziców:

1. Nauczcie dziecko poruszania się po drodze pieszo czy rowerem.
  2. Uświadomcie mu ryzyko otwierania drzwi nieznajomym.
  3. Poproście, by nie brało nic od obcych (lizaki, cukierki, itp.).
  4. Zabrońcie oddalania się z nieznajomymi osobami.
  5. Dowiedzcie się, gdzie dziecko idzie, z kim, i kiedy wróci.
  6. Sprawdźcie miejsce jego zabawy pod kątem bezpieczeństwa.
  7. Sprawdzajcie strony, z których dziecko korzysta w Internecie.
  8. Wypoczywając nad wodą kąpcie się tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie skaczcie do wody w miejscach zakażanych i nierozpoznanych.
  9. Miejcie stały nadzór nad swoimi dziećmi.
  10. Wypoczywając nad wodą zrezygnujcie z picia alkoholu.
  11. Wypoczywając w górach śledźcie prognozy pogody.
  12. Podczas wycieczek w góry zakładajcie całej rodzinie odpowiednie obuwie.
  13. Przed wyprawą w góry zapoznajcie się z długością szlaku i miejcie ze sobą mapę.
  14. Wychodząc na szlak zawsze powiadomcie kogoś o planowanej trasie i przybliżonym czasie powrotu.
  15. Zawsze miejcie ze sobą wodę, coś do jedzenia, artykuły pierwszej pomocy oraz numer do GOPR.

Uważajmy więc na siebie, bądźmy rozważni i wykorzystajmy do maksimum swoją wyobraźnię, by bezpiecznie spędzić wakacje i bezpiecznie z nich wrócić. Ponieważ tylko zachowując ostrożność mamy szansę na udany wypoczynek, który pozwoli nam nabrać sił na kolejne obowiązki.

Źródło: https://ciekawapsychologia.com/2021/06/25/jak-bezpiecznie-spedzic-wakacje/

Data dodania: 2022-06-20 08:05:17
Data edycji: 2022-06-20 08:06:03