Szkolna Liga Zadaniowa

Drodzy Uczniowie!

Oto pierwszy etap Szkolnej Ligi Zadaniowej. Rozwiązane zadania proszę oddawać do

31 października 2022r do pani Marty Krzyżanowskiej lub swojego nauczyciela matematyki.

Klasa IV, V

1. Zuzia wkłada do skarbonki monety pięciozłotowe. Włożyła już 17 takich monet. Ile pieniędzy Zuzia ma w skarbonce?
  2. Opakowanie lekarstwa zawiera 60 tabletek. Na ile dni wystarczy tabletek, jeżeli Ula będzie zażywała dwa razy dziennie po dwie tabletki?
  3. Trasa kolejowa z Warszawy do Gdańska ma długość 350 km, a z Malborka do Warszawy 243 km. O ile kilometrów trasa z Malborka do Warszawy jest krótsza od trasy Gdańsk - Warszawa?
  4. Karol biega przez 6 dni w tygodniu po 3 km dziennie. Ile kilometrów przebiega w ciągu jednego tygodnia? A w ciągu miesiąca? Przyjmij, że miesiąc ma 4 tygodnie.
  5. Pani Kasia postanowiła sprzedać połowę swego zbioru znaczków: 185 znaczków polskich i 217 znaczków zagranicznych. Ile znaczków liczył zbiór pani Kasi?

Klasy VI, VII

1. Mama kupiła 2,5kg ziemniaków po 90gr za 1kg, 125dag marchwi po 1,20zł za 1kg i dwie kapusty po 1zł i 80gr za sztukę. Ile kosztowały zakupy mamy?
  2. Działka ma kształt trapezu prostokątnego, w którym podstawy mają długość 26m, 20m, a wysokość 8m. Ile arów ma ta działka?
  3. Jacek ma do szkoły 12km. Najpierw 1/6 całej drogi jedzie rowerem do przystanku autobusowego, później jedzie autobusem, co stanowi 2/3 całej drogi, a resztę idzie piechotą. Ile km Jacek jedzie rowerem do szkoły, ile autobusem, a ile idzie piechotą?
  4. Narysuj siatkę prostopadłościanu o wymiarach 2cm, 3cm, 5cm. Oblicz jego objętość i pole powierzchni.
  5. Na poczęstunek z okazji Dnia Chłopaka przeznaczono 160 zł. Napoje kosztowały 52 zł, a owoce — 47 zł. Za resztę pieniędzy organizatorzy kupili ciastka owsiane. Jedno ciastko kosztowało 1,50 zł. Ile najwięcej ciastek owsianych mogli kupić organizatorzy, nie przekraczając ustalonej kwoty? Zapisz obliczenia.

Klasa VIII

1. Suma trzech liczb wynosi 44. Znajdź te liczby, jeżeli wiadomo, że druga jest 3 razy większa od pierwszej, a trzecia jest o 2 większa od drugiej.
  2. W trójkącie prostokątnym jeden z kątów ostrych jest dwa razy większy od drugiego. Oblicz miary tych kątów.
  3. Średnia zarobków Wojtka za ostatni kwartał wyniosła 1800 zł. Ile Wojtek zarobił w grudniu, jeśli w październiku zarobił 1630 zł, a w listopadzie 2120 zł.
  4. Cenę płaszcza wynoszącą 500 zł obniżono o 20%, a następnie podwyższono o 25%. Oblicz aktualną cenę płaszcza.
  5. Ślimak porusza się z prędkością 0,005 m/s. Jaką trasę pokona ślimak w czasie 20 minut?
Data dodania: 2022-10-17 09:15:07
Data edycji: 2022-10-17 09:15:42