ŚWIĄTECZNA SZKOLNA LIGA ZADANIOWA

Drodzy uczniowie oto trzeci w I semestrze etap Szkolnej Ligi Zadaniowej. Rozwiązane zadania proszę oddawać do 19 grudnia 2022r do pani Marty Krzyżanowskiej lub swojego nauczyciela matematyki.

Klasa  4, 5

1. Elf Edward robi na drutach jeden rządek szalika w ciągu 10 minut. Ile godzin będzie robił szalik składający się z 180 rządków?
  2. Witek i Krzyś rozwieszają światełka w ogrodzie na drzewkach. Mają 7 łańcuchów lampek. 2 po 100 żarówek, 2 po 120 żarówek i 3 po 150 żarówek. Ile razem żarówek zabłyśnie w świątecznej dekoracji ogrodu?
  3. Mikołaj miał 54 prezenty dla dzieci z czego 5 prezentów opakowanych w niebieski papier, 10 w fioletowy, a reszta w czerwony. Oblicz:
  4. a) ile prezentów było opakowanych w papier czerwony,
  5. b) o ile więcej prezentów było opakowanych w papier czerwony niż w papier fioletowy i niebieski razem.
  6. Na choince wisi 20 bombek, 15 aniołków i 3 łańcuchy. Niestety, gdy Jasio otworzył drzwi zbiło się  1/2  bombek i o 5 mniej aniołków niż bombek. Ile ozdób pozostało na choince?
  7. Elfy (pomocnicy św. Mikołaja) postanowiły rozegrać mecz hokejowy. W tym celu przygotowały lodowisko w kształcie prostokąta o wymiarach 30m na 15m. Oblicz długość łańcuchów choinkowych, potrzebnych do jego ogrodzenia.

Klasa  6, 7

1. Elf Edward jako asystent Świętego Mikołaja zarabia 100zł dziennie. Ile zarobi w okresie od 1 do 24 grudnia 2022 roku, jeśli w niedzielę dostaje podwójne wynagrodzenie?
  2. Ile minut będzie potrzebował renifer biegnący z prędkością 80 km/h, aby pokonać 5 mil? Przyjmij, że 1 mila to 1,6 km.
  3. Na choince państwa Choinkowskich wisi: 5 tuzinów gwiazdek, 3 mendle bombek, kopa srebrnych szyszek. Ile ozdób choinkowych ozdabia choinkę państwa Choinkowskich?
  4. Święty Mikołaj w tym roku ma wyjątkowo duży brzuch.  Jaką średnicę ma brzuch Mikołaja, wiedząc, że promień jest 16 razy mniejszy od liczby, której cyfrą setek jest 3, cyfra dziesiątek jest o 3 mniejsza od cyfry setek, a cyfra jedności jest ilorazem liczb 44 i 11.
  5. Jest poniedziałek 19 grudnia godz. 7:55. Ile jeszcze czasu do Wieczerzy Wigilijnej, która odbędzie się 24 grudnia o godz. 16:30. Odpowiedź wyraź w dniach oraz godzinach i minutach.

Klasa 8

1. Bombka i zawieszka kosztują razem 46 zł. Ile kosztuje zawieszka skoro wiadomo, że bombka jest od niej o 40 zł droższa?
  2. Mikołaj na saniach przebył drogę 30 km w czasie 50 minut, Mikołaj na skuterze pokonał tę samą trasę z prędkością 40 km/h. O ile minut krótszy był czas przejazdu tej trasy przez Mikołaja na skuterze?
  3. Średnia wieku Mikołaja, dwóch elfów i dwóch śnieżynek wyrażona w latach wynosi 30,4, a średnia wieku dwóch elfów i dwóch śnieżynek wynosi 25 lat. Ile lat ma Mikołaj?
  4. Pole powierzchni całkowitej pudła prezentowego w kształcie sześcianu wynosi 6m2. Ile ważyło powietrze, które się w nim znajdowało (zanim wskoczył tam Mikołaj) ? Przyjmij, że 1m3 powietrza waży 1,2 kg.
  1. Kompot z suszu można przygotować gotując 500 g suszonych owoców w 2 litrach wody. Pani Maria ma tylko 300 g owoców. Ile wody powinna użyć? Wynik podaj w litrach.
Data dodania: 2022-12-06 19:03:48
Data edycji: 2022-12-07 17:45:49