III ETAP SZKOLNEJ LIGII ZADANIOWEJ

Drodzy Uczniowie!

Oto trzeci ostatni w tym roku etap Szkolnej Ligi Zadaniowej.

Rozwiązane zadania proszę oddawać do 3 czerwca 2022r swojemu nauczycielowi matematyki.

Klasy IV, V

1. Zapisz podane wielkości za pomocą ułamków dziesiętnych
    a) pół kilograma, b) półtora metra c) siedem i pół kilometra    d) ćwierć litra
  2. W 2011 roku w Łodzi urodziły się najmniejsze bliźnięta: maleńka Dominika ważyła po urodzeniu 0,44 kg, a jej trochę większy brat bliźniak Damian 0,7 kg. Ile kilogramów łącznie ważyły noworodki?
  3. Pierwszego dnia kolarze przejechali 135,45 km, drugiego o 12,76 km więcej niż pierwszego, a trzeciego 115,5 km. Jaką długość miała cała trasa wyścigu?
  4. Ewa chciała sprawdzić, ile waży jej kanarek. Najpierw zważyła kanarka z klatką. Waga wskazywała 64,4 dag. Następnie zważyła samą klatkę, która ważyła 61,9 dag. Ile ważył kanarek Ewy?
  5. Ola skoczyła w dal 2,75 m, Basia o 0,3 m dalej niż Ola, a Zuzia o 0,02 m bliżej niż Basia. Na jaką odległość skoczyła każda z dziewczynek?

Klasy VI, VII

1. Państwo Nowakowie kupili telewizor za 1370 zł i magnetowid za 850 zł. Kilka dni później w sklepie ogłoszono promocję: nowa cena telewizora wynosiła 1280 zł, a cenę magnetowidu obniżono o 89 zł. Ile mogli zaoszczędzić państwo Nowakowie, gdyby zrobili zakupy kilka dni później?
  2. W prostokącie o obwodzie 16 cm, jeden z boków jest o 4 cm krótszy od drugiego. Oblicz długości boków tego prostokąta.
  3. W trójkącie równoramiennym o obwodzie 15 cm, ramię jest 7 razy dłuższe od podstawy. Ile centymetrów ma podstawa, a ile ramię?
  4. Suma trzech kolejnych liczb naturalnych wynosi 54. Znajdź te liczby.
  5. Darek ma 3 razy więcej znaczków niż Leszek i razem mają 72 znaczki . Ile znaczków ma każdy z nich .

Klasy VIII

1. Pan Kowalski jechał do Krakowa przez 3 godziny ze średnią prędkością 68 km/h. Droga powrotna do domu trwała 4 godziny. Jak daleko od Krakowa mieszka pan Kowalski? Z jaką średnią prędkością jechał w drodze powrotnej do domu?
  2. Pan Kowalski kupił sobie bluzę, spodnie i buty. Zapłacił razem 280 zł. Spodnie kosztowały o 16 zł więcej niż bluza, a buty dwa razy więcej niż bluza. Ile kosztowała bluza, ile spodnie, a ile buty?
  3. Ojciec ma 34 lata, a syn 2 lata. Za ile lat ojciec będzie 3 razy starszy od syna?
  4. Oblicz długość wysokości trapezu, mając dane długości podstaw 5 cm, 7 cm, oraz pole równe 48 cm2.
  5. W trójkącie o polu 45 cm2 wysokość ma długość 5 cm i dzieli podstawę trójkąta na dwa odcinki, z których jeden jest dwa razy dłuższy od drugiego. Jaką długość ma podstawa?
Data dodania: 2022-05-22 11:41:44
Data edycji: 2022-05-22 11:42:24