II TURA SZKOLNEJ LIGII ZADANIOWEJ

Drodzy uczniowie oto drugi etap Szkolnej Ligi Zadaniowej. Rozwiązane zadania proszę oddawać do 6 maja 2022r  swojemu nauczycielowi matematyki.

Klasa IV, V

1. Dwaj bracia pracowali podczas wakacji przy zbiorze owoców. Jeden pracował 4 dni, a drugi 3 dni. Za każdy dzień pracy płacono 60 zł. Ile razem zarobili?
  2. Osiem długopisów i siedem ołówków kosztuje 15 zł 50 gr, a siedem długopisów i siedem ołówków kosztuje 14 zł. Ile kosztuje jeden długopis?
  3. Ładowność statku wynosi 36 t. Oblicz, czy można nim przetransportować: 70 skrzyń po 100kg bananów i 500 skrzyń po 50 kg cytryn oraz 35 skrzyń po 200 kg pomarańczy.
  4. W 1853 roku w Toruniu został odsłonięty pomnik Mikołaja Kopernika, sławnego astronoma. Ile lat pomnik ten stoi na Rynku Staromiejskim?
  5. Na tablicy napisano liczby naturalne 1, 2, 3, …, 100. Ile razy użyto cyfry 7?

Klasa VI, VII

1. Dany jest kwadrat o boku 10 cm. Oblicz ile razy zmniejszy się pole tego kwadratu, jeżeli jego bok zmniejszymy dwa razy.
  2. Żagiel w łódce ma kształt trójkąta prostokątnego o bokach 4,5 m, 7,5 m, 6 m. Oblicz pole powierzchni żagla.
  3. Ojciec kupił na rynku 2 słoiki i zapłacił za nie 80 zł. Ile trzeba zapłacić za 5 takich słoików?
  4. Podczas trzydniowej pieszej wycieczki uczniowie przeszli 39 km . Drugiego dnia pokonali dwa razy dłuższą trasę niż pierwszego dnia, a trzeciego o 5 km mniej niż pierwszego. Ile kilometrów przebyli pierwszego dnia?
  5. Oblicz iloczyn wszystkich liczb całkowitych większych od( -5) i mniejszych od 0.

Klasa VIII

1. Zegar wskazuje 10:03. w tym momencie suma cyfr na zegarku jest równa 4. ile razy w ciągu doby suma cyfr na zegarku jest równa 4?
  2. W kwietniu sprzedano 60 opakowań lodów, a w maju- 150 opakowań tych lodów. O ile procent sprzedaż lodów była wyższa w maju niż w kwietniu?
  3. Pani Kasia najczęściej jedzie do pracy 40 minut. W piątek wyjechała z domu o 7:55 i jechała do pracy o 15 minut dłużej niż zwykle. O której godzinie była w pracy?
  4. W pojemniku był 1 kg roztworu soli kuchennej, która stanowiła 10% masy całego roztworu. Do tego pojemnika dolano jeszcze 1 litr wody. 1 litr wody ma masę 1kg. Jaki procent masy nowego roztworu stanowi masa rozpuszczonej w nim soli?
  5. W pudełku jest 10 kul, w tym 4 czarne i 6 białych. Franek z zamkniętymi oczami losuje z pudełka kolejno po jednej kuli i odkłada je na bok. Ile co najmniej kul musi wylosować, aby mieć pewność, że wśród wylosowanych kul będą dwie kule czarne?
Data dodania: 2022-04-20 09:28:28
Data edycji: 2022-04-20 09:28:38