II Tura Szkolnej Ligii Zadaniowej

Drodzy uczniowie zapraszamy na II turę Szkolnej Ligii Zadaniowej. W II semestrze odbędą się trzy etapy- w marcu, w kwietniu i w maju. Oto pierwszy z nich. Rozwiązane zadania proszę oddawać do 31 marca 2022r do pani Marty Krzyżanowskiej lub swojego nauczyciela matematyki.

KLASY IV, V

1. Tato Karoliny chce kupić samochód za 44 350 zł. Sprzedał stary samochód za 16 400 zł, dołożył swoje oszczędności, czyli 8000 zł, a na resztę wziął kredyt z banku. Ile złotych pożyczył z banku?
  2. Bartek mieszka w odległości 1,35 km od szkoły, a Ewa ma do szkoły o 240 m dalej niż Bartek. W jakiej odległości od szkoły mieszka Ewa?
  3. Lot z Warszawy do Nowego Jorku trwał 12 godzin. Samolot leciał ze średnią prędkością 572 kilometrów na godzinę. Jaką odległość pokonał ten samolot?
  4. Jurek miał 30 zł. W cukierni kupił napój 3,57 zł i zjadł ciastko. Zostało mu 21 zł 93 gr.

Ile kosztowało ciastko?

1. W prostokącie o obwodzie 24 cm, jeden z boków jest o 4 cm krótszy od drugiego. Oblicz długości boków tego prostokąta.

KLASY VI, VII

1. Długości boków równoległoboku są równe 18 cm i 15 cm. Wysokość opuszczona na dłuższy bok ma 5 cm. Jaka długość ma wysokość opuszczona na krótszy bok tego równoległoboku?
  2. Pewien samochód przez 1,5h poruszał się ze średnią prędkością 60 km/h, a przez następne 40 minut- ze średnią prędkością 90 km/h. Jaką drogę przejechał ten samochód?
  3. Na mapie o skali 1:2000 000 odległość między dwoma miastami wynosi 2 cm. Jaka jest rzeczywista odległość między nimi? Odpowiedź podaj w kilometrach.
  4. Piłka golfowa i dwie kule bilardowe ważą 36,5 dag. Piłka golfowa i dziesięć piłek tenisowych ważą 61,2 dag. Piłka golfowa i jedna kula bilardowa ważą 20,5 dag. Ile waży piłka tenisowa?
  5. Obwód trapezu równoramiennego jest równy 5,6 cm. Suma długości podstaw wynosi 4 cm,

a długość krótszej podstawy stanowi 1/4 obwodu. Oblicz długości wszystkich boków tego trapezu. Zapisz obliczenia.

KLASY VIII

1. Długość jednego boku kwadratu zwiększono o 2 cm, a drugiego zmniejszono o 2 cm. Czy pole otrzymanego prostokąta jest większe czy mniejsze od pola kwadratu i o ile?
  2. Oblicz długość wysokości opuszczonej na przeciwprostokątną w trójkącie prostokątnym o przyprostokątnych długości 16 cm i 12 cm.
  3. Pan Zenon wpłacił do banku 1200 zł na lokatę roczną o oprocentowaniu 4 % w skali roku. Jaki będzie stan jego oszczędności po 2 latach, jeśli w tym czasie nie będzie wypłacał ani wpłacał żadnych pieniędzy i oprocentowanie się nie zmieni?
  4. Za bluzę, która przed podwyżką kosztowała 50 zł, dziś zapłacimy 60 zł. O ile % podwyższono cenę bluzy?
  5. Właściciele trzech sklepów o powierzchniach: 300 m2, 150 m2, 50m2 zakupili wspólnie maszynę do sprzątania za 3500 zł. Koszt podzielili proporcjonalnie do powierzchni sklepów. Ile zapłacił właściciel największego sklepu?
Data dodania: 2022-03-20 21:05:32
Data edycji: 2022-03-20 21:05:50