Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2023

Obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w roku 2023 odbywają się w dniach 02.10.23 – 06.10.23 pod hasłem „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”. Celem corocznej, październikowej akcji Polskiego Towarzystwa Dysleksji jest przypomnienie, iż wśród dzieci chodzących do każdej szkoły są uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Międzynarodowe Towarzystwo Dyslektyczne podaje, iż „Dysleksja – jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się na podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania  i poprawnego pisania…”

W obiegowej opinii dysleksja – to określenie specyficznych trudności w czytaniu (z greckiego: dys- trudność, niemożność, lexis - czytać), wymiennie obok dysgrafii - trudności w opanowaniu czytelnego, kształtnego pisania (z greckiego – grapho – pisać, rysować), dysortografii - trudności w opanowaniu poprawnej pisowni (dys- trudność, niemożność i orthos-prosty, prawidłowy, grapho – pisać, rysować) czy dyskalkulii - problemów z matematyką.

Nasza szkoła włącza się do obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Przez cały tydzień realizujemy różne przedsięwzięcia:

• spotkania czytelnicze w klasach I – III SP – p. M. Wielgopolan, p. G. Rumianowska;
  • warsztaty dla klas III „Poczuj się jak dyslektyk” – p. A. Solak, p. I. Zalewska, p. D. Stefańska;
  • zabawa z kodami QR, które kryją zagadki, rebusy i łamigłówki (komplet odpowiedzi należy dostarczyć do pokoju 107 lub 214) – p. K. Nowacka, p. J. Giergielewicz;
  • konkurs „Łamańce językowe” dla uczniów klas V-VI – p. J. Giergielewicz, p. K. Nowacka;
  • dyktando dla uczniów klas VII – VIII – J. Giergielewicz, p. K. Nowacka.

Serdecznie zapraszamy do udziału!!!

Data dodania: 2023-10-02 11:42:49
Data edycji: 2023-10-02 13:18:33