2 etap Szkolnej Ligi Zadaniowej

Drodzy Uczniowie!

Oto drugi etap Szkolnej Ligi Zadaniowej. Rozwiązane zadania proszę oddawać do 30 listopada 2022r do pani Renaty Pawlak lub swojego nauczyciela matematyki.

Etap II klasy IV, V

1. Jacek, Kuba i Wacek zbierają stare monety. Jacek ma w swojej kolekcji 247 monet, Kuba- 309, a Jacek z Kubą razem mają 2 razy więcej monet niż Wacek. Kto ma więcej monet- Jacek czy Wacek? O ile więcej?
  2. Wypisz wszystkie liczby czterocyfrowe, w których pierwsza i ostatnia cyfra są jednakowe, a suma wszystkich cyfr jest równa 5.
  3. Ładowność statku wynosi 36 t. Oblicz, czy można nim przetransportować: 70 skrzyń po 100 kg bananów i 500 skrzyń po 50 kg cytryn oraz 35 skrzyń po 200 kg pomarańczy.
  4. Jakub jest 2 razy starszy od Marcina. Marcin jest 4 razy starszy od Oli. Ola ma 3 lata. Ile lat ma Jakub?
  5. Zeszyt kosztuje 2,20 zł, a długopis 4,35 zł. Podaj łączną kwotę zakupu 5 długopisów i 4 zeszytów?

Etap II klasy VI, VII

1. Zosia kupiła sukienkę i spódnicę i zapłaciła razem 260 zł. Cena sukienki była trzy razy wyższa niż cena spódnicy. Ile kosztowała sukienka, a ile spódnica?
  2. Piotrek miał 83,75 zł, a jego siostra Asia o 6,40 zł więcej. Na rozpoczęcie roku szkolnego każde z rodzeństwa dostało od mamy po 20,50 zł, a od taty po 5 zł więcej niż od mamy. Piotrek na lody i napoje wydał 17,90 zł, a Asia na cukierki czekoladowe i owoce 23,80 zł. Komu pozostało więcej pieniędzy i o ile złotych?
  3. W klasach szóstych jest 90 uczniów co stanowi 15% liczby wszystkich uczniów szkoły. Ilu uczniów jest w tej szkole?
  4. Hania miała 155 złotych oszczędności. Za dwie piąte tych pieniędzy kupiła prezent urodzinowy dla mamy. Ile pieniędzy jej zostało?
  5. W klasie VI jest 36 uczniów. 25% uczniów to uczniowie bardzo dobrzy. Ilu uczniów bardzo dobrych jest w tej klasie?

Etap II klasy VIII

1. Filip kolekcjonuje znaczki pocztowe. Podzielił je na dwie grupy: znaczki polskie i zagraniczne. Polskich znaczków ma cztery razy więcej niż zagranicznych. Wszystkich znaczków ma 200. Ile znaczków polskich, a ile zagranicznych ma Filip?
  2. Pani Kasia najczęściej jedzie do pracy 40 minut,. W piątek wyjechała z domu o 7:55 i jechała do pracy o 15 minut dłużej niż zwykle. O której godzinie była w pracy?
  3. W kwietniu sprzedano 60 opakowań lodów, a w maju- 150 opakowań tych lodów. O ile procent sprzedaż lodów była wyższa w maju niż w kwietniu?
  4. Rower kosztował wiosną 600zł. W lipcu jego cenę obniżono o 15%. We wrześniu, w ramach wyprzedaży posezonowej, obniżono cenę lipcową o 20%. Ile procent wiosennej ceny roweru stanowiła cena po wrześniowej obniżce?
  5. Średnia wieku Kasi i Jurka jest równa 12 lat, a średnia wieku Kasi, Jurka i Wojtka to 10 lat. Ile lat ma Wojtek? Zapisz obliczenia.
Data dodania: 2022-11-14 08:57:37