Szkolna Liga Zadaniowa Marzec

Drodzy uczniowie oto pierwszy etap II semestru Szkolnej Ligi Zadaniowej. Rozwiązane zadania proszę oddawać do 31 marca 2023 r pani Renacie Pawlak lub swojemu nauczycielowi matematyki. Konkurs będzie się składał z 3 części ( marzec, kwiecień, maj). W każdym etapie można uzyskać 10punktów. Za zebranie 30 punktów uczestnik otrzyma ocenę celującą w kategorii ocen krótkoterminowych, za 20-29 punktów ocenę bardzo dobrą w kategorii ocen krótkoterminowych i za mniej niż 20 punktów ocenę bardzo dobrą w kategorii ocen bieżących. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Życzymy powodzenia.

Klasa IV, V

1. Metalowy pręt długości 4m podzielono na 7 równych części. Jaką długość miała każda z tych części?
  2. Skrzynia z towarem waży 12 i 4/5 kg. Towar waży 9 i 3/5 kg. Ile waży sama skrzynia?
  3. Marek ma 1,37 m wzrostu. Ile mu brakuje do półtora metra?
  4. Kilogram sera kosztuje 12,25 zł Ile złotych kosztuje 28 dag tego sera? Ile złotych reszty otrzymamy płacą banknotem dziesięciozłotowym?
  5. W ogrodzie zakwitły tulipany. Osiem z nich jest w kolorze czerwony, o dwa mniej jest w kolorze żółtym, a dwa razy więcej niż żółtych i czerwonych razem jest o barwie różnokolorowej. Zapisz ile jest kwiatków w podanych kolorach. Jaką część wszystkich kwiatów stanowią kwiatki czerwone, jaką białe, a jaką różnokolorowe (zapisz odpowiednie ułamki)?

Klasa VI, VII

1. Jednorazowy bilet autobusowy kosztuje 1,25 zł. Waldek w ciągu miesiąca jedzie autobusem około 100 razy. Ile złotych może zaoszczędzić Waldek, kupując bilet miesięczny za 47,60 zł?
  2. W klasie VI a z ostatniej klasówki nikt nie dostał oceny niższej od oceny dostatecznej. Połowa dzieci dostała czwórkę, czwarta część- piątkę, a co piąty uczeń dostał ocenę dostateczną. Jaki procent uczniów otrzymał szóstkę?
  3. Zegar wskazuje 10:03. W tym momencie suma cyfr na zegarku jest równa 4. Ile razy w ciągu doby suma cyfr na zegarku jest równa 4?
  4. Pani Zofia ma 5 córek, a każda z nich ma brata. Czy potrafisz obliczyć ile dzieci jest w tej rodzinie?
  5. Jak dodając cyfry 8 i liczby składające się z samych ósemek osiągnąć wynik 1000?

Klasa VIII

1. Ala kupiła trzy zeszyty i blok rysunkowy. Średnia arytmetyczna cen tych czterech artykułów była równa 6 zł. Zeszyty kosztowały łącznie 15 zł. Ile kosztował blok rysunkowy?
  2. Maciek kupił 15 dag chałwy po 37,80 zł za kilogram i 0,75 kg orzechów w czekoladzie po 4,60 za 100g. Z banknotu pięćdziesięciozłotowego otrzymał resztę. Czy za tę resztę może jeszcze kupić bombonierkę za 9,85 zł?
  3. Przekątna podstawy sześcianu ma długość 3cm. Oblicz pole powierzchni bocznej tego sześcianu.
  4. Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne. Zdarza się, że od pioruna zapala się drzewo lub dom. Głos rozchodzi się w powietrzu z prędkością 330 m/s., Po jakim czasie usłyszymy uderzenie pioruna z odległości 3 km?
  5. W pewnej klasie stosunek liczby dziewcząt do liczby chłopców jest równy 7:5. Losujemy jedną osobę z tej klasy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosowaną osobą jest chłopak?
Data dodania: 2023-03-13 20:00:58
Data edycji: 2023-03-13 20:02:15