Bohateron – włącz historię

Uczniowie klasy 3b po raz kolejny włączyli się w realizację projektu „BOHATERON – włącz historię”. Jako uczniowie szkoły noszącej imię Szarych Szeregów w szczególny sposób zaangażowali się w tematykę II wojny światowej, a zwłaszcza w jej część dotyczącą Powstania Warszawskiego. Zajęcia odbywały się cyklicznie, rozpoczynając od rocznicy wybuchu II wojny, kiedy to udali się do Miejsc Pamięci, gdzie zapalili znicze. Omawiając opowiadanie: „Asiunia”, autorstwa J. Papuzińskiej, skupili się na tragicznych losach powstańców warszawskich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Ewaluacją zajęć była praca w grupach zwieńczona czytaniem wybranych fragmentów książki „Powstanie warszawskie”. Kolejną lekcją historii było słuchanie wywiadów z powstańcami, śpiewanie piosenek powstańczych oraz wykonywanie prac plastycznych związanych z tą tematyką. Sprawdzeniem wiedzy historycznej był quiz przeprowadzony w klasie. 24 października 2023r. uczniowie klas 1-3 wybrali się do stolicy na niezwykłą lekcję historii szlakiem Patrona naszej szkoły ,,Szarych Szeregów”. Nazwa ta znana z kart polskiej historii jako kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP podczas II wojny światowej. Podróż przez Warszawę szlakiem naszego patrona była fascynującą opowieścią o odwadze, poświęceniu i przyjaźni w trudnych czasach. Dzieci ze śpiewem na ustach powitali stolicę. Wędrówkę rozpoczęli od przejazdu Alejami Ujazdowskimi i Aleją Szucha przy miejscach pamięci. Pełni zadumy, odwiedzili też Grób Nieznanego Żołnierza. Zasłuchani w wiele interesujących faktów i ciekawostek, opowiadanych przez przewodnika, przeszli pod pomnik Mikołaja Kopernika i dalej pod Pałac Prezydencki. Podziwiając Stare Miasto udali się pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie z należytym szacunkiem oddali hołd Szarym Szeregom składając kwiaty i paląc znicz. Kolejnym punktem wędrówki był Pomnik Kilińskiego oraz Pomnik Powstania Warszawskiego. Miło było również posłuchać znanych legend warszawskich. Legenda o dzwonie spełniającym życzenia sprawiła, że każdy z uczestników wycieczki, z uśmiechem na twarzy, pomyślał życzenie i uwierzył w to, że się spełni. Również uczniowie podczas zajęć świetlicowych, poruszali tematykę Powstania warszawskiego, wykonywali różnymi technikami prace plastyczne związane z tym ważnym wydarzeniem historycznym. Natomiast uczniowie klasy 5c podczas zajęć z wychowawcą zapoznali się z treścią opowiadania Magdaleny Górskiej: „Iskra nadziei”, którego bohaterką jest 11 letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, uczniowie poznali wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa. Odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.

Data dodania: 2023-11-30 07:22:13
Data edycji: 2023-11-30 07:23:59