Felinoterapia, w naszej szkole potocznie nazywana ,,koty”, to forma terapii z udziałem kota, która wspiera rozwój emocjonalny, poznawczy, motoryczny oraz społeczny dzieci. Jest ona dostosowana do potrzeb i możliwości uczestników, a jej celem jest pomoc w rozwijaniu określonych umiejętności w przyjaznej, relaksującej atmosferze.
Główne elementy zajęć felinoterapii w szkole.
1. Budowanie relacji z terapeutą i kotem.
Dzieci nawiązują prawidłową relację z terapeutą. Uczą się, jak właściwie podejść do zwierzęcia, głaskać je i obserwować jego zachowania. Taki kontakt wspomaga rozwój empatii, uczy odpowiedzialności i poprawia zdolności społeczne.
2. Ćwiczenia poznawcze i terapeutyczne.
Podczas zajęć uczestnicy mogą:
3. Ćwiczenia relaksacyjne.
Przebywanie w towarzystwie kota działa uspokajająco. Dzieci uczą się, jak wyciszyć swoje emocje, obserwując spokojne zachowanie kota i uczestnicząc w zadaniach wymagających skupienia.
4. Zabawy sensoryczne.
Często na zajęciach wykorzystuje się materiały, takie jak miękkie kocyki, piórka, czy kuleczki sensoryczne, aby stymulować zmysły dzieci i zachęcać je do eksploracji. Dzięki felinoterapii uczniowie nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale także rozwijają swoje kompetencje w atmosferze akceptacji i wsparcia. Obecność kota czyni te zajęcia angażującymi, jednocześnie wpływa na poprawę samopoczucia uczestników. Kot terapeutyczny swoją obecnością inspiruje do nauki poprzez zabawę, pomaga radzić sobie z emocjami i buduje poczucie bezpieczeństwa
"Są takie szkoły, które Uczniowie wspominają z sentymentem,
bo czuli się ważni, dobrzy i zdolni..."
87-800 Włocławek
ul. Wieniecka 46