header top

baner eszkola

Mruczący terapeuta w Szkole Podstawowej nr 5

Utworzono: poniedziałek, 02, październik 2017 danielmajewski

Mruczący terapeuta w Szkole Podstawowej nr 5

Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym.
Colette

Elza i Olaf to dwa cudowne koty, które od września towarzyszą dzieciom w zajęciach rewalidacyjnych. Terapia z kotami tj. felinoterapia to jedna z form animaloterapii. Ma zastosowanie w terapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, dzieci z zespołem Aspergera, dzieci nadpobudliwych, dzieci z autyzmem, dzieci z zespołem Downa, dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zaburzeniami lękowymi, dzieci nieśmiałych i zahamowanych społecznie, przy różnych zaburzeniach i problemach u ludzi dorosłych i starszych.

Felinoterapia opiera się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Jest to terapia przełamująca różne ograniczenia, ułatwiająca komunikację, rozwijająca zdolność okazywania uczuć i emocji. Kot zachowuje się w swój naturalny sposób, nie narzuca się. Kontakty z kotem wspaniale rozwijają wrażliwość u dzieci, uczą empatii. Kot uczy cierpliwości, motywuje do działania i samokontroli.

Nasze zajęcia to nie tylko głaskanie i karmienie kota. To ,,kocie” piosenki i wierszyki, rozmowy o kotach, to wykonywanie zadań o kotach i dla kotów.

Nasze koty:

 

elza


Elza- delikatna koteczka, prawdziwa dama. Uwielbia być głaskana i przytulana. Jest bardzo kontaktowym kotem. Ciekawi ją wszystko, co dzieje się dookoła. Lubi ,,nadzorować” pracę dzieci, bawi się chętnie i jest ogromnym łakomczuchem.

olaf

Olaf- to wielki i masywny kocur. Czasem bywa nieśmiały, ale gdy okaże mu się trochę czułości i cierpliwości staje się wielkim pieszczochem. Odwdzięcza się cichym mruczeniem i pełnym zadowolenia spojrzeniem. Olaf uwielbia obserwować dzieci, jest wyjątkowo spokojnym i cierpliwym kotem.

Zarówno Elza, jak i Olaf przeszły szkolenie, zostały pozytywnie ocenione przez behawiorystę zwierzęcego i otrzymały tytuł kota terapeuty.

Joanna Hajduk-nauczyciel rewalidacji, felinoterapeuta.

 

Odsłony: 4761